Infosmog.pl

AirFox – rozproszony system pomiaru jakości powietrza

Wokulskiego 11, 58-100 Świdnica. Polska
+48 74 641 61 00
kontakt@infosmog.pl

infosmog.pl

Ciekawe rozwiązania antysmogowe w przestrzeniach miejskich

Smog. Przywykliśmy już do tego, że żyjemy w jego otoczeniu. Poza uchwałami antysmogowymi, środkami finansowymi na termomodernizację i wymianę przestarzałym pieców oraz nowymi nawykami pomagającymi poprawiać jakość powietrza, miasta podejmują własne próby uwolnienia się od smogu. Zobacz ciekawe rozwiązania antysmogowe w przestrzeniach miejskich, takie jak rzeźby, budki dla ptaków, wieże zjadające kurz, czy antysmogowy beton. Projektanci, artyści, naukowcy starają się tworzyć przestrzenie, w których można spokojnie i głęboko odetchnąć. Jak podobają się Wam te koncepcje „smog free”?

 

Wieża Smog Free Tower, Rotterdam

źródło fot.: dezeen.com

W Rotterdamie projektant Daan Roosegaarde zainstalował „największy odkurzacz smogowy na świecie”. Celem projektu była oczywiście poprawa jakości powietrza w mieście. Wieża Smog Free Tower Roosegaarde została odsłonięta 4 września 2015 r. po udanej kampanii Kickstarter mającej na celu pomoc w finansowaniu projektu. Siedmiometrowa konstrukcja została zaprojektowana tak, aby stworzyć w jej pobliżu kieszeń, czy też bąbel czystego powietrza, oferując tym samym wytchnienie od niebezpiecznych poziomów zanieczyszczeń. Według projektanta konstrukcja przetwarza 30000 metrów sześciennych powietrza na godzinę, usuwając ultradrobne cząsteczki smogu i wypompowując czyste powietrze, zużywając przy tym nie więcej prądu niż bojler.

Smog Free Tower wytwarza wolne od smogu bąbelki w przestrzeni publicznej, umożliwiając ludziom oddychanie i bezpłatne korzystanie z czystego powietrza – głosi Roosegaarde.

Smog zasysany jest od góry, a następnie oczyszczone powietrze wypuszczane jest przez otwory wentylacyjne z sześciu stron. Jego opatentowana technologia działa podobnie do systemów oczyszczania powietrza stosowanych w szpitalach.

 

Zjadacz kurzu, Wrocław

źródło fot.: zjadaczkurzu.org

W 2020 roku Wrocław również doczekał się swojego „zjadacza kurzu”. Przy ulicy Legnickiej na tyłach Muzeum Współczesnego stanęła pięciometrowa rzeźba-maszyna. Zjadacz kurzu” waży prawie pięć ton! Sprawdza jakość powietrza wchłanianego oraz jakość powietrza, które zostało przez niego oczyszczone. Wyniki pomiarów publikowane są na bieżąco na stronie.

„Zjadacz kurzu” to wielkoskalowa rzeźba-maszyna łącząca sztukę z nauką. Pochłania cząsteczki PM2,5 i PM10 odpowiedzialne za miejski smog. Jest to możliwe za sprawą wykorzystania zaawansowanych filtrów przemysłowych oraz filtra HEPA. Pełni także funkcję nietypowej stacji moniotorowania jakości powietrza miejskiego. Posiada dwa czujniki zawartosci cząstek PM10 i PM2,5.

 

TreeWifi, Amsterdam

źródło fot.: impact.empodera.org

A co powiecie na miniaturowe mierniki poziomu zanieczyszczeń w postaci ptasich budek? Na taki pomysł wpadła grupa entuzjastów z Amsterdamu. TreeWiFi sprawia, że ​​zanieczyszczenie powietrza jest widoczne przez inteligentne budki dla ptaków, które mierzą zanieczyszczenie powietrza i pokazują stan jakości powietrza za pomocą diod LED, które oświetlają drzewo, w którym się znajduje. Kiedy mieszkańcy poprawiają jakość powietrza na swojej ulicy, budka dla ptaków zapewnia bezpłatne WiFi, aby nagrodzić pozytywne zmiany.

Lokalna społeczność w Amsterdamie przyjęła projekt z otwartymi ramionami, ponieważ wiele osób martwiło się zanieczyszczeniem powietrza, lecz nie wiedziało, od czego zacząć. Projekt czyni sytuację namacalną. Trochę trudniej jest dotrzeć do administracji w Amsterdamie, ponieważ TreeWifi może ujawnić niewygodną prawdę, ale władze miejskie zajmujące się zdrowiem publicznym są bardzo otwarte na projekt – opowiada pomysłodawca TreeWifi Joris Lam.

 

Antysmogowy beton

Słyszeliście o antysmogowych chodnikach? Są możliwe dzięki rozwojowi rewolucyjnej technologii wykorzystującej antysmogowy beton. Specjalne mieszanki samooczyszczającego betonu wykorzystywane nie tylko na chodnikach, lecz również na fasadach budynków biurowych, mieszkalnych i administracyjnych niwelują zanieczyszczenia powietrza. Według przeprowadzonych pomiarów teren, na którym wykorzystano testowany beton (kompleks biurowy Generation Park w Warszawie), wykazuje o 30 proc. mniejsze stężenie dwutlenku azotu w stosunku do standardowej nawierzchni. W warunkach laboratoryjnych redukcja dochodziła do 70 proc. Na pierwszy rzut oka – taki beton niewiele się różni od klasycznej mieszanki. Znacząco różni się jednak jej skład, ponieważ posiada dodatek dwutlenku tytanu, wykazujący właściwości fotokatalityczne. Oczyszcza on powietrze ze związków azotu, które mają szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie.

Chodniki i elewacje pochłaniające smog mogą okazać się ratunkiem dla dużych miastach walczących z problemem smogu. Poza stolicą, beton antysmogowy jest testowany w Krakowie oraz Aglomeracji Śląskiej.

 

Antysmogowe wiaty przystankowe

źrodło fot.: sozosfera.pl

Nie od dziś wiadomo o tym, że rośliny tworzą naturalną osłonę antysmogową i są naturalnymi filtrami. Żywe rośliny do walki ze smogiem postanowił wykorzystać Kraków. Ekologiczne wiaty przystankowe nie tylko odwołują się do natury, ale i pochłaniają szkodliwe pyły.

Otoczone roślinnością wiaty wprowadzające zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna zrealizował także Białystok. Zielone wiaty mają łagodzić skutki zmian klimatu poprzez obniżanie temperatury i ograniczanie zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła. Ich rola polega również na poprawie mikroklimatu i retencji wód opadowych.

Na pomysł antysmogowych przystanków wpadło też Jasło. W miasteczku na przystankach autobusowych zainstalowano filtry, które zadbać mają o czyste powietrze. W przyszłości na przystanku mają dodatkowo pojawić się – klimatyzacja, ogrzewanie oraz wi-fi.
Jest to kurtyna powietrzna, która oddziela cały przystanek od reszty otoczenia. Na przystanku również są zamontowane filtry, które czyszczą powietrze – powiedział współtwórca projektu „Przystanek-Jasło” Marcin Trzebińczyk.

W 2018 roku wśród 12 finalistów Smogathonu, czyli konkursu startupowego prezentującego wdrażane na całym świecie rozwiązania mające istotny wpływ na walkę ze smogiem, znalazła się polska firma Degrum. Stworzyła przystanki wolne od smogu. Mają one specjalny układ wentylacyjny wyposażony w filtry na bieżąco oczyszczające powietrze z miejskich zanieczyszczeń.

 

Jak widać pomysły na walkę ze smogiem mnożą się. Wspierane są przez projektantów, artystów, naukowców, władze miast. Za pomocą technologii i innowacji przynoszą ulgę głównie mieszkańcom najbardziej zanieczyszczonych miast. Trzymamy kciuki za kolejne nowe rozwiązania antysmogowe w przestrzeniach miejskich oraz sukcesywne wdrożenia.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Więcej INFOSMOGowych wiadomości znajdziesz na naszym fanpage’u!