Infosmog.pl

AirFox – rozproszony system pomiaru jakości powietrza

Wokulskiego 11, 58-100 Świdnica. Polska
+48 74 641 61 00
kontakt@infosmog.pl

infosmog.pl

Smog – gdzie szukać informacji o smogu?

Jak mierzysz się ze smogiem na co dzień? Czy wiesz, jak sprawdzić jakość powietrza, którym oddychasz? Gdzie szukasz informacji o smogu? Czy znasz sposoby na to, jak sprawdzić aktualne stężenie pyłów? Nie dajmy się udusić! Oto kilka przykładów, gdzie samodzielnie możesz zasięgnąć informacji i podejmować bardziej świadomie decyzje o swoich aktywnościach na „świeżym powietrzu”.

 

1. Przystankowe tablice informacyjne

Coraz więcej miast inwestuje w świetlne tablice informacyjne. Elektroniczne tablice przy przystankach mają smog pod kontrolują. Informują mieszkańców o aktualnych stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu. Na tablicach wyświetlane są dane o poziomach poszczególnych zanieczyszczeń powietrza (PM10, PM2.5, benzo[a]piren, NO2, ozon). Do tego ogólny poziom zanieczyszczeń jest oznaczany „buźkami” różnych kolorów: zielony oznacza czyste powietrze, pomarańczowy wskazuje przekroczenie stężenia PM10 granicy 50 mikrogramów/m3, a czerwony przy przekroczeniu kolejnych szczebli zanieczyszczenia. W Krakowie kilka takich tablic sfinansowano z budżetu obywatelskiego. O smogu MPK informuje również na telebimach w autobusach i tramwajach. Miasta liczą na to, że uświadamianie o zagrożeniach za pomocą tablic informacyjnych oraz telebimów wpłynie na decyzje mieszkańców o wymianie palenisk.

źródło: gazetawroclawska.pl

2. ESA

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza. Realizowany jest przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Program dostarcza nauczycielom i rodzicom narzędzi dydaktycznych w obszarze czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu. Dzieci i młodzież poznają przyczyny powstawania smogu, jego wpływu na zdrowie, a także możliwe działania pozwalające na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

W projekcie udział biorą szkoły. Zostają wyposażone w mierniki. Co jest mierzone? Stężenie pyłu PM2.5 i pyłu PM10 wewnątrz szkoły, stężenie pyłu PM2.5 i pyłu PM10 na zewnątrz szkoły, temperatura powietrza na zewnątrz szkoły, ciśnienie atmosferyczne na zewnątrz szkoły oraz wilgotność powietrza na zewnątrz szkoły.

Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez Internet oraz prezentowane na wyświetlaczach w szkole, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności. Uczniowie wykorzystując dane archiwalne mogą wykonywać pod kierunkiem nauczycieli własne badania i analizy w korelacji, z czynnikami atmosferycznymi.

Szkolenia dla nauczycieli prowadzone są przez ekspertów i praktyków, zajmujących się problematyką smogu i przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza. Projekt ESA w części edukacyjno-informacyjnej zakłada aktywny udział nauczycieli ze szkół uczestniczących w projekcie, w realizowanych działaniach edukacyjno-informacyjnych poprzez wyposażenie ich w niezbędną wiedzę. Sprawdź, czy szkoła lub przedszkole Twojego dziecka są w programie ESA.

 

3. Aplikacje mobilne

Masz dostęp do szeregu aplikacji na urządzenia mobilne. Umożliwiają Ci one uzyskanie informacje na temat stanu jakości powietrza w danej lokalizacji. W każdej chwili możesz sprawdzić, czym oddychasz. Jedną z aplikacji jest AirFox. Zaprojektowana na systemy Android i OS. Dzięki niej masz bieżące w zasięgu ręki. Aplikacja ta, podobnie jak inne dostępne do pobrania bezpłatnie, zawiera interaktywną mapę z podglądem aktualnych wyników pomiarów, pozwala monitorować jakość powietrza, wyszukiwać stacje i punkty pomiaru, które Cię interesują oraz ostrzega o zagrożeniu. Zadaniem aplikacji jest pomoc w podjęciu ci decyzji o tym, czy:

  • otworzyć okno, by przewietrzyć mieszkanie,
  • uprawiać sport poza domem,
  • wypuścić dziecko na podwórko lub na plac zabaw,
  • wyjść na spacer, czy też lepiej pozostać w domu.

4. Prognozowany smog

Prognozy pogody w mediach lokalnych i ogólnopolskich dotyczą już nie tylko temperatury, wiatru, czy ciśnienia. Media podają również prognozy zanieczyszczenia powietrza i alarmują o wysokich stężeniach. Podobne mapy smogowe znaleźć można w serwisach meteorologicznych online.

Możemy wręcz sprawdzić jakość powietrza i stężenie pyłów PM2.5 oraz PM10 o danej godzinie.

 

5. Serwisy informacyjne

O samym smogu można przeczytać wiele w Internecie. W ostatnich latach powstało wiele serwisów informacyjnych. INFOSMOG.PL jest jednym z nich! 🙂 Dziękujemy, że do nas zaglądasz.

Wiedzę czerpać możesz również z innych miejsc, takich jak:

  • smoglab.pl
  • polskialarmsmogowy.pl
  • powietrze.gios.gov.pl
  • airly.eu

 

Gdzie jeszcze szukać informacji o smogu?

Być może gminy wprowadzą kolejne systemy komunikowania o smogu, tak by przepływ informacji był jeszcze bardziej widoczny i skuteczny. Pomysłem jest dodanie do systemu ostrzegania SMSem o zagrożeniach informacji o wysokich stężeniach pyłu w powietrzu. Wówczas system ostrzegałby nas nie tylko o burzach i nawałnicach mogących zagrażać życiu, lecz również o smogu.

Może warto wykorzystać pomysł Francuzów. Wprawdzie dotyczył sytuacji upałów, a nie smogu, lecz jego mechanizm wydaje się racjonalny. Chodzi mianowicie o wysyłanie opiekunów społecznych do mieszkańców z rejestru osób starszych. Taka wizyta jest wyrazem dbałości o doinformowanie każdej osoby oraz troski o jej stan zdrowia. Nie każda starsza osoba ma przecież dostęp do serwisów informacyjnych online, albo aplikacji mobilnych, nie każda rozumie informacje prezentowane na przystankowych tablicach świetlnych.

Co myślisz o tych pomysłach? Masz własny na to, jak mierzyć się ze smogiem i uświadamiać zagrożenia, które powoduje? Gdzie sam szukasz informacji o smogu?