Infosmog.pl

AirFox – rozproszony system pomiaru jakości powietrza

Wokulskiego 11, 58-100 Świdnica. Polska
+48 74 641 61 00
kontakt@infosmog.pl

infosmog.pl

Wpływ konsumpcji oleju palmowego na emisję CO2

Olej palmowy. Składnik wielu produktów spożywczych i kosmetycznych, jeden z najchętniej wykorzystywanych olejów roślinnych na świecie, bohater kontrowersji związanych z wycinkami lasów tropikalnych. Jaki ma to związek z emisją CO2? Co działania na drugim końcu planety mają wspólnego z nami i zmianami klimatycznymi?

 

Olej palmowy na świeczniku

1 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego. Święto ustaliła Międzynarodowa koalicja Palm Oil Watch International, w skład której wchodzą takie kraje jak Czechy, Słowacja, Polska, Holandia, Portugalia, Australia oraz Indonezja. Koalicja promuje redukcję nadmiernego spożycia oleju palmowego i zastępowanie go olejami produkcji europejskiej, takimi jak rzepakowy, słonecznikowy, z oliwek. Czy rzeczywiście spożycie oleju palmowego jest tak duże i wpływa na środowisko?

Badania przeprowadzone w 2009 r. przez „Independent”, pokazały, że olej palmowy występował w 43 ze 100 najlepiej sprzedających się produktach spożywczych w Wielkiej Brytanii. Popyt na olej palmowy stale rośnie. Przewiduje się, że do 2050 roku jeszcze się potroi.

 

Powierzchnia lasów się kurczy

Palmy oleiste uprawia się na plantacjach przemysłowych. Przed ich powstaniem znajduje się teren i czyści go. Oczyszczanie polega na spaleniu i wykarczowaniu lasów deszczowych. Głównymi producentami oleju palmowego są Indonezja i Malezja – aż 80% światowej produkcji. Każdego roku znika 2% zalesionych powierzchni lasów indonezyjskich. W 1950 roku całkowita powierzchnia lasów Indonezji wynosiła 148 milionów hektarów. Od tego czasu ich powierzchnia zmniejszyła się o ok. 40%. Lasy położone w Indonezji kurczą się w najszybszym tempie na Ziemi. W ciągu każdej godziny znika obszar leśny równy 300 boiskom do piłki nożnej, co jest odpowiedzialne za 70% indonezyjskiej emisji dwutlenku węgla.

Wycinka i spalanie lasów tropikalnych pod palmę olejową w tych krajach to zbrodnia przeciwko zwierzętom i ludzkości. To nie problem lokalny, lecz katastrofa ekologiczna. Ten proces degraduje środowisko i przyspiesza zmiany klimatyczne.

Pożar, który wykańcza lasy i… ludzi

Agresywny wyrąb lasów i ich spalanie przyczyniają się do emisji milionów ton gazów cieplarnianych. Przez fatalną jakość powietrza cierpi ponad pół miliona mieszkańców tego kraju, u których w ostatnich latach pojawiły się schorzenia układu oddechowego. Naukowcy uniwersytetów Columbia i Harvard oszacowali, że pyły i zanieczyszczenia wynikające z pożarów w Indonezji spowodowały choroby i śmierć nawet 100 tysięcy ludzi.

Satelity NASA rocznie wychwytują ponad 120 tysięcy pożarów lasów tropikalnych w Indonezji, emitujących do atmosfery więcej CO2 niż cała gospodarka USA.

 

Życie orangutana czy ciasteczko – wybierz!

Za tę klęskę odpowiedzialny jest każdy z nas, codziennie kupując produkty zawierające niecertyfikowany olej palmowy. Powiedzmy STOP tym produktom. Przestańmy je kupować. Czytajmy etykiety. Bądźmy odpowiedzialni. To nie tylko kwestia orangutanów, lecz również innych gatunków zwierząt, jak słoń sumatrzański, pantera mglista, tygrys sumatrzański, czy słoń indyjski i 1500 gatunków ptaków. Indonezja to skarbiec biologiczny i schronienie dla zwierząt oraz roślin. Presja konsumencka ma sens. Pytanie, czy zależy nam bardziej na zaspokajaniu naszych potrzeb kosztem spożywczych kosztem gigantycznej deforestacji, zagłady gatunków i zaburzenia równowagi biologicznej. Niszczymy to, co daje nam życie. Przecież to lasy pomagają ograniczyć globalne ocieplenie i obniżają emisję pochłaniając CO2. By pomóc sobie, musimy najpierw pomóc lasom.

Co możesz zrobić? Przede wszystkim rób świadome zakupy i czytaj etykiety.

  • Nie kupuj produktów, w składzie których znajduje się olej palmowy.
  • Możesz rozmawiać z rodziną i znajomymi o sposobie produkcji oleju palmowego i jego skutkach dla środowiska, zwierząt i klimatu. Zwiększaj świadomość w swoim otoczeniu. Możesz wpłynąć na zmianę postaw zakupowych innych osób.
  • Podpisz apel o ochronę lasów deszczowych i mieszkańców Indonezji.
  • Bojkotuj firmy, które wykorzystują olej palmowy poprzez zaprzestanie kupowania produktów tych firm. Niestety olej ten występuje w przeważającej większości ciastek, batonów, popcornie, chipsach, mrożonych frytkach, mięsie, rybach, mrożonej pizzy, margarynach, zupach w proszku, płatkach zbożowych i wielu innych przetworzonych produktach. Towarzyszy nam także na co dzień w łazience jako bazowy składnik szamponów, mydeł, płynów do kąpieli, kremów i odżywek. Czytaj etykiety.

 

Tani i szkodliwy dla zdrowia

Olej palmowy jest łatwy i tani w wytworzeniu. Jest też szkodliwy dla naszego zdrowia. Zawartość tłuszczów nasyconych w oleju palmowym przewyższa nawet smalec! Przez to olej palmowy przyczynia się do poważnych chorób serca i układu krwionośnego, może również powodować cukrzycę.

Producenci wykorzystujący olej palmowy są nie tylko chciwi, ale i sprytni. Na etykietach ukrywają olej palmowy pod nazwą „olej roślinny” nie zaznaczając jego dokładnego pochodzenia. W żywności znajdziemy go również pod postacią dodatków spożywczych, np. w emulgatorze E471, często stosowanym do produkcji margaryn, w tłuszczach z grupy CBE i CBS (ekwiwalenty i substytuty masła kakaowego) występujących w wyrobach czekoladowych, a także w oleinie i stearynie palmowej.

 

Bądźmy uważnymi konsumentami. Nie rujnujmy jeszcze bardziej tej planety. To nasz dom. Nasza przyszłość zależy od stanu lasów.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Więcej INFOSMOGowych wiadomości znajdziesz na naszym fanpage’u!