Infosmog.pl

AirFox – rozproszony system pomiaru jakości powietrza

Wokulskiego 11, 58-100 Świdnica. Polska
+48 74 641 61 00
kontakt@infosmog.pl

infosmog.pl

Co zamiast kopciucha?

W Polsce wciąż dymi około 3 miliony „kopciuchów”, czyli prymitywnych i przestarzałych pieców węglowych. Odpowiadają one za 87 procent emisji rakotwórczego benzopirenu. Na średnio 200 tysięcy pieców węglowych sprzedawanych co roku aż 70 procent z nich stanowią „kopciuchy”*. Kotły te nie spełniają żadnych norm emisyjnych, są bezklasowe i średnio emitują od 7 do 23 razy więcej pyłów w stosunku do nowoczesnych i sklasyfikowanych kotłów niskoemisyjnych. Czym można zastąpić „kopciucha”? Jakie efektywne i przyjazne środowisku źródło ciepła mamy do wyboru? Jak skorzystać z dotacji na wymianę pieca?

 

Trują nas „kopciuchy”!

Nadchodzi kolejny sezon grzewczy. Zwykle zwiastuje go nie tylko pogodynka ogłaszająca spadek temperatur, ale i kłęby dymu unoszące się nad dachami kamienic, czy domków jednorodzinnych. Niekiedy nie zdążymy nawet zobaczyć kopcących kominów, bo już wychodząc na ulicę „gołym nosem” czuć, że powietrze, które wdychamy jest zanieczyszczone. Winowajcą takiego stanu rzeczy są „kopciuchy”, najtańsze i najgorsze piece.

Winę ponoszą również właściciele gospodarstw domowych, którzy ogrzewają swoje domy przy pomocy pieców mających po 20, a nawet po 30 lat! Stare piece nie pracują tak oszczędnie i wydajnie. Kotły bezklasowe, czyli „kopciuchy” osiągają sprawność na poziomie 60 procent. To oznacza, że. wykorzystują efektywnie tylko 600 kilogramów węgla ze spalonej tony. Na ciepło marnuje się aż 400 kilogramów węgla. Zatem korzystanie z takich urządzeń nie opłaca się ani gospodarzowi, ani środowisku. Niestety nie każdy jeszcze dojrzał do takich wniosków oraz inwestycji w wygodne w obsłudze, bardziej wydajne i nowoczesne piece i instalacje grzewcze.

Rodzaje nowoczesnych i niskoemisyjnych kotłów oraz innych urządzeń

Kotły na węgiel możemy zastąpić bardziej nowoczesnymi kotłami grzewczymi, które są wydajne energetycznie i ograniczają szkodliwą emisję związków i substancji do środowiska. Spośród dostępnych na rynku technologii warto wybrać:

Kotły z paleniskiem retortowym, z automatycznym podajnikiem i zasobnikiem na paliwo. W kotłach retortowych, dzięki specjalnemu palenisku bezresztowemu, spala się dokładnie taka porcja węgla, jaka jest potrzebna do otrzymania nastawionej przez użytkownika temperatury. Kotły te charakteryzuje wysoka efektywność spalania.

Kotły gazowe i olejowe. Są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe. Wytwarzają zarówno ciepło, jak i ciepłą wodę użytkową. Ich zaletą jest wysoka sprawność i możliwość zaprogramowania pracy. Uwaga! Od 1 stycznia 2019 roku wszyscy, którzy ogrzewają dom olejem opałowym mają obowiązek zgłosić to i zarejestrować kocioł olejowy w urzędzie skarbowym.

Kotły kondensacyjne – olejowe i gazowe. Na korzyść tych kotłów przemawia fakt, że są ekologiczne, pozwalają na automatyczne dopasowanie parametrów pracy do potrzeb użytkownika. Dodatkowo odzyskują ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach.

Kotły zgazowujące drewno. Ich zaletą jest mała emisja zanieczyszczeń, efektywne wykorzystanie paliwa w postaci drewna oraz wysoka efektywność spalania.

Kotły elektryczne. Nie wymagają magazynowania i dozowania paliwa. Mają niewielkie gabaryty, dlatego można je zamontować niemal w każdym miejscu. Nie stwarzają zagrożenia w postaci wybuchu, czy zaczadzenia. Kotły elektryczne nie wymagają też wentylacji i mają nowoczesny desing.

Kolektory słoneczne. Redukują koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kolektory są bezobsługowe i nie wytwarzają szkodliwych substancji. Mogą też służyć dogrzewaniu pomieszczeń.

Pompy ciepła. Są najtańszym w eksploatacji sposobem ogrzewania domu. Latem mogą także służyć ochładzaniu pomieszczeń. Pompy ciepła są bezobsługowe i bezemisyjne.

 

Zakaz sprzedaży pieców węglowych najgorszej jakości

1 lipca 2018 roku wszedł w życie zakaz sprzedaży „kopciuchów”. Najtańsze, najgorsze i zatruwające powietrze kotły nie mogą być legalne w obrocie. Chodzi o kotły niespełniające 5. klasy emisyjności. Kocioł 5. klasy emituje ponad 90 procent mniej zanieczyszczeń niż stare i kopcące pudło.

Niestety producenci omijają ten zakaz i nadal sprzedają kotły emitujące do powietrza tony szkodliwych substancji. Zamiast nazywać je kotłami do produkcji ciepła, określają je jako kotły do produkcji ciepłej wody użytkowej lub kotły do spalania biomasy nierdzewnej. Tak naprawdę to ten sam kocioł, do którego można wrzucić węgiel, miał węglowy i drewno. Rząd pracuje nad uszczelnieniem systemu. Straszy karami w wysokości nawet 200 tysięcy złotych grzywny za sprzedaż kotła bez certyfikatu albo jego podrobienie, bo i to się zdarza nagminnie. Wymiana kotła to wydatek. „Kopciuch” kosztuje od 2-3 tysięcy złotych, kiedy kocioł 5. klasy to wydatek średnio 10 tysięcy złotych.

W wielu regionach trwa proces obowiązkowej wymiany szkodliwych kotłów. W samej Małopolsce do 2022 roku wszystkie piece zainstalowane w domach będą musiały spełniać wymogi 5. klasy emisyjności.

Dotacja na wymianę pieca

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska wdrażają rządowy program „Czyste Powietrze”. Program potrwa do 2029 roku. Program to szansa na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w domach, a jego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

Na co możesz dostać dotację z programu „Czyste Powietrze”?
Program przewiduje dotacje na:

  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania programu,
  • docieplenie przegród budynku
  • wymianę okien i drzwi
  • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i ciepłej wody użytkowej)
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 

 

Maksymalny koszt, od którego liczona jest dotacja wynosi 53 tysiące złotych.
Minimalny koszt dofinansowania wynosi 7 tysięcy złotych.

Z dofinansowania skorzystać mogą osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, a także osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy. Wioski można składać elektronicznie do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Na walkę ze smogiem w Polsce w ciągu 10 lat przeznaczonych zostanie 130 miliardów złotych.

 

*Dane pochodzą z GUS, WIOŚ w Katowicach i Instytutu Ekologii Terenów, szacunki Polskiego Alarmu Smogowego.

 

Jeśli chcesz mieć w zasięgu ręki bieżące dane o jakości wdychanego powietrza pobierz naszą aplikacje – aplikacja mobilna AirFox. Dzięki wykorzystaniu GPS w Twoim telefonie, niezależnie od miejsca w którym się znajdujesz, AirFox poinformuje cię o zagrożeniu korzystając z danych najbliżej położonej stacji pomiaru jakości powietrza.