Infosmog.pl

AirFox – rozproszony system pomiaru jakości powietrza

Wokulskiego 11, 58-100 Świdnica. Polska
+48 74 641 61 00
kontakt@infosmog.pl

infosmog.pl

Domowe rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny działają jak naturalny filtry. Oczyszczają powietrze i produkują tlen. Tworzą dla człowieka przyjazny mikroklimat. Chcesz stworzyć taki mikroklimat w swoim domu lub mieszkaniu? Chcesz wiedzieć, które rośliny oczyszczające powietrze wybrać? Gdzie najlepiej je ustawić? Czy inwestycja w takie rośliny rzeczywiście neutralizuje toksyny i pomaga oddychać czystszym powietrzem? Co z tym wszystkim ma wspólnego NASA?

 

Mieszkańcy miast spędzają około 80-90% czasu w tzw. „czterech ścianach”, czyli w pomieszczeniach zamkniętych. Takie powietrze we wnętrzach, czyli w naszych domach, mieszkaniach, miejscach pracy, może mieć nawet kilka razy większe stężenie zanieczyszczeń niż powietrze atmosferyczne, czyli to zewnętrzne. To bywa często przyczyną gorszego samopoczucia, wynikającego z tzw. „zespołu chorego budynku”.

Liczne badania dowodzą, że niektóre rośliny doniczkowe:

 • obniżają zawartość dwutlenku azotu w powietrzu o ponad jedną trzecią,
 • wchłaniają i metabolizują dwutlenek siarki,
 • znacząco zmniejszają poziomy kurzu,
 • wchłaniają i rozkładają niepożądane związki chemiczne z powietrza wewnętrznego.

Jak rośliny usuwają zanieczyszczenia z powietrza?

Poprzez liście i korzenie wchłaniają gazy. Te toksyczne substancje są również szkodliwe dla roślin, jednak one, w przeciwieństwie do ludzi, wykształciły w sobie mechanizmy obronne, neutralizujące te substancje.

Ponadto rośliny genialnie nawilżają powietrze. To szczególnie istotne w okresie zimowym, gdy w pomieszczeniach panuje niezwykle niska wilgotność.

Okazuje się, że takich „roślin-pomocników” jest wiele. W 2017 roku NASA przeprowadziła badania, w wyniku których ogłosiła 18 roślin oczyszczających powietrze z toksyn. Oto one:

 • daktylowiec niski
 • nefrolepis wyniosły
 • nefrolepis obliperata
 • zielistka stengerga
 • aglaomena
 • palma chamedora
 • figowiec beniamina
 • epipremium złociste
 • anturium
 • lirope szafirkowata
 • palma biczowa
 • gerbera jamesona
 • dracena wonna
 • bluszcz pospolity
 • dracena odwrócona
 • skrzydłokwiat
 • chryzantema

My wybraliśmy kilka z listy NASA oraz kilka dodatkowych, które przez innych naukowców określane są jako efektywne w oczyszczaniu powietrza. Ich pielęgnacja nie jest wymagająca. Są pospolite i łatwo dostępne.

 

1. Palma areka

To roślina produkująca duże ilości tlenu. Wydajnie pochłania CO2 i zamienia go w tlen. Co istotne – produkuje tlen w dzień. Dlatego nie nadaje się do sypialni, gdyż w nocy „zabiera” tlen. Najlepiej ustawić ją w salonie lub w miejscu pracy. Wymaga niewielkiej pielęgnacji i pięknie zdobi wnętrze. Areka sprawia, że dwutlenek węgla zawarty w powietrzu przemienia się w tlen. By usprawnić proces fotosyntezy warto zrosić i umyć jej liście. By roślina spełniła swoje zadanie, na jedną osobę dorosłą potrzebne są około trzy takie palmy w jednym pomieszczeniu.

2. Sansewieria gwinejska

Potocznie zwana „wężownicą” lub „językiem teściowej”. Nazywana „sypialnianą”, ponieważ w przeciwieństwie do palmy areki – produkuje tlen nocą. Idealnie sprawdzi się więc w sypialni i pozwoli nam oddychać czystym powietrzem podczas snu. Pochłania niektóre metale ciężkie, jonizuje powietrze i wydajnie zamienia CO2 w tlen. Nie lubi nadmiernego podlewania. Dobrze rośnie w każdych warunkach, pełnym słońcu, półcieniu i cieniu. Jest bardzo wytrzymała.

3. Epipremnum złociste

Poza tym, że jest to piękna roślina pnąca, oczyszcza atmosferę naszego mieszkania lub domu. Detoksykuje powietrze z toksycznych związków zawierających siarkę i azot oraz z formaldehydu, występującego np. w workach papierowych, chusteczkach higienicznych i ręcznikach papierowych. Roślina jest łatwa w utrzymaniu. Ponieważ jest pnąca, warto ją przycinać. UWAGA! Jest też rośliną trującą dla dzieci, psów i kotów. Należy umieścić ją poza ich zasięgiem.

4. Dracena odwrócona

Świetni radzi sobie ze sztucznymi substancjami chemicznymi. Usunie z powietrza np. aceton obecny w lakierach do paznokci, czy w środkach czystości. Dracena jest łatwa w uprawie. Lubi jasne stanowisko, lecz niezbyt mocno nasłonecznione.

5. Fikus Benjamina

To kolejna ładna roślina doniczkowa z super mocami oczyszczania powietrza z lotnych związków chemicznych. Pomoże w pozbyciu się szkodliwego benzenu, formaldehydu, amoniaku, oktanu, ksylenu. O czym warto pamiętać przy fikusie? Nie lubi być przelana. Dlatego należy się z nim obchodzić ostrożnie. Dodatkowo roślina ta jest silnie trująca i lepiej nie hodować go w domu z dziećmi i zwierzętami. A co lubi? Zraszanie listków wodą.

6. Skrzydłokwiat

Oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych, takich jak benzen i aceton. Usuwa też formaldehyd i trichloretylen (składnik klejów i preparatów do usuwania farby). Zimą skrzydłokwiat powinien stać w możliwie najjaśniejszym miejscu, a latem w półcieniu. Trzeba pamiętać o regularnym zraszaniu liści tej rośliny.

7. Bluszcz pospolity

Skutecznie usuwa zanieczyszczenia organiczne, takie jak benzen (w niemal 90%!) i formaldehyd. Bluszcz dobrze czuje się w cieniu. Sprawdzi się na balkonie i północnych ścianach oraz murach, a także w ogrodzie. Wystarczy go podlewać i co jakiś czas nawieźć. W pomieszczeniach zamkniętych ładnie wygląda bluszcz diabelski lub bluszcz irlandzki.

8. Gerbera Jamesona

Wspaniała roślina i pomocnik w walce z trichloroetylenem (obecnym w środkach piorących) oraz benzenem (służącym m.in. do produkcji detergentów, barwników, tworzyw sztucznych i włókien syntetycznych). Głównie z tych powodów najlepiej sprawdzi się w łazience, pralni lub w sypialni. Gerbery lubią jednak słońce, więc nie będą nadawać się do ciemnych łazienek bez okna.

9. Nefrolepis, czyli paprotka

Zwyczajne niezwyczajne te paprotki. Ujemnie jonizują powietrze w pomieszczeniach. Dlaczego to takie ważne? Ma to ścisły związek z naszym samopoczuciem. Powietrze w mieszkaniach lub biurach ubogie w jony ujemne, może powodować gorsze samopoczucie, niepokój, niską wydajność, a nawet infekcje dróg oddechowych. Paproć pomaga zachować równowagę między jonami dodatnimi i ujemnymi, dzięki czemu zwyczajnie lepiej się czujemy. Co więcej neutralizuje formaldehydy, zawarte w toksycznych farbach, wykładzinach i kuchenkach gazowych. Dlatego dobrze ustawić ją na parapecie w kuchni oraz w salonie ze sztucznym dywanem lub wykładziną. Paproć oczyszcza i nawilża powietrze.

10. Aloes

Nie lubi dużo wody, za to potrzebuje sporej ilości światła. Szybko się rozrasta. Aloes świetnie natlenia powietrze i absorbuje dwutlenek węgla, tlenek węgla, benzen i formaldehyd.

 

Widząc tyle cudownych roślin oczyszczających powietrze, można mieć wrażenie, że mieszkanie lub dom zamieni nam się w dżunglę. Spokojnie… nie trzeba przecież decydować się na wszystkie rośliny. Wybierzmy te, które nam się podobają. Mieszajmy gatunki. Wszystkie wymienione w tym artykule są łatwo dostępne w marketach i sklepach ogrodniczych.

Warto rozważyć zaopatrzenie się w naturalną oczyszczalnię powietrza, by samemu produkować tlen i poprawić sobie komfort oddychania. Poza działaniem neutralizującym toksyny i obniżających poziom lotnych związków chemicznych – zielone rośliny redukują stres i zwyczajnie poprawiają nastrój.

I na koniec, jeśli chcesz poprawić sobie ten komfort jeszcze bardziej, warto zainteresować się urządzeniami, takimi jak oczyszczacz powietrza z filtrem lub wydajna wentylacja.

 

Oczyszczacz powietrza WINIX ZERO
Skutecznie usuwa pyły m.in. PM2.5 i PM10, pyłki, sierść zwierząt domowych, dym, zarodniki pleśni, lotne związki organiczne i zapachy. WINIX ZERO przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni do 99 m2.