Infosmog.pl

AirFox – rozproszony system pomiaru jakości powietrza

Wokulskiego 11, 58-100 Świdnica. Polska
+48 74 641 61 00
kontakt@infosmog.pl

infosmog.pl

Małe urządzenia do pomiaru smogu

Jeśli urządzenia do pomiaru smogu kojarzą Ci się z wielkimi skrzynkami i stacjami pomiarowymi, to znak, że nie słyszałeś o małych i przenośnych urządzeniach dedykowanych do pomieszczeń zamkniętych i alarmujących o stanie jakości powietrza równie skutecznie, co duże mierniki przemysłowe. Co oferuje nam rynek małych czujników smogu? Jak działają te urządzenia? Które z nich będzie najbardziej odpowiednie dla ciebie?

 

Sprawdź, czym oddychasz!

Małe urządzenia do pomiaru smogu są często wielkości myszki komputerowej, albo i mniejsze. Ich rolą jest rejestrowanie szkodliwych substancji w powietrzu i alarmowanie o niebezpiecznym poziomie ich stężenia. Są lekkie, dlatego mogą być zabierane na spacer, pieszą wycieczkę, na rower, czy przy innej aktywności, by wskazać właścicielowi stan jakości powietrza w okolicy. Małe urządzenia do pomiaru smogu mierzą najczęściej stężenia PM1, PM 2.5 i PM10 oraz wilgotność powietrza, temperatury i poziomu dwutlenku węgla. Są łatwe w instalacji, proste w obsłudze, niedrogie, często atestowane i na pewno dokładne. Ich ceny zaczynają się już od 200 zł, a kończyć na 1300 zł.

Czujniki spełniają swoją role jako smogomierze przenośne, gdy planujemy aktywność na zewnątrz, ale również jako urządzenia stacjonarne, do pomiarów wewnątrz pomieszczeń. Małe gabaryty sprawiają, że taki „domowy pogromca smogu” może stać na półce w dowolnym miejscu: w domu, miejscu pracy, szkole, przedszkolu itp.

We współczesnych czasach czujnik jest niemal obowiązkowym gadżetem. Pozwala wykrywać najniebezpieczniejsze (zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia) zanieczyszczenia atmosferyczne. Im wyższe stężenie pyłów PM2.5, tym krótsze nasze życie, przy okazji narażone na choroby układu krążenia, układu oddechowego i innych. Nie tylko inteligentny dom, ale i twoja kieszeń powinna być zaopatrzona w czujnik jakości powietrza, który pozwala zawczasu identyfikować zagrożenia i chronić się przed ich skutkami.

 

Jak działa smogomierz?

Urządzenie zasysa powietrze przez pompkę. Powietrze trafia do wnętrza obudowy. Następnie przechodzi przez komorę pomiarową. Tam jest analizowane przez serce urządzenia – fotometr laserowy. Dokładność pomiaru tego czujnika jest bardzo wysoka, a zapylenie może być monitorowane w czasie rzeczywistym lub w odstępach czasowych. Wyniki pomiaru można odczytać na wbudowanym wyświetlaczu LCD lub w aplikacji na telefonie.

 

 

Małe mierniki jakości powietrza – nasz wybór

Oto kilka wybranych modeli mierników smogu. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń. Różnią się funkcjonalnościami, dokładnością pomiarową i oczywiście ceną. Prezentowane smogomierze są z niższej półki cenowej, lecz precyzją nie odbiegają od swoich droższych odpowiedników.

Laserowy czujnik PM2.5

Laserowy czujnik PM2.5 jest miernikiem jakości powietrza umożliwiającym pomiar stężenia pyłów PM2.5 w powietrzu. Wysokiej jakości, wyspecjalizowany oraz fabrycznie skalibrowany laserowy detektor zapewnia pewny oraz dokładny pomiar powietrza w naszym otoczeniu. Duża częstotliwość uśredniania pomiaru (<3s) umożliwia szybką reakcję w przypadku nagłego zwiększenia zapylenia powietrza. Czujnik jakości powietrza posiada cenione certyfikaty CE oraz RoHS. Jego wymiary 5,5 x 5,5 x 2 cm sprzyjają łatwemu montażowi w dowolnym miejscu. Urządzenie waży zaledwie kilkadziesiąt gramów, więc sprawdza się dosłownie w każdym zakamarku. Bez ładowania czujnik działa nawet do 4 godzin, a szybkie ładowanie to kwestia podłączenia do portu USB. Urządzenie możesz nosić nawet w kieszeni, a wyniki odczytasz bez specjalistycznej wiedzy – po prostu na wyświetlaczu, który pokazuje emotikony ostrzegające lub uspokajające w danej sytuacji.

Cechy produktu:

 • Laserowy czujnik PM2.5 jest jednym z najmniejszych jeżeli nie najmniejszym czujnikiem dostępnym na rynku zapewniającym pomiar PM2.5.
 • Zintegrowany akumulatorek zapewnia do 4 godzin pracy bez ładowania dzięki czemu można zabrać czujnik do samochodu czy na spacer. Ładowanie odbywa się przy pomocy portu micro USB.
 • Wyświetlacz pokazujący jakość powietrza wyrażoną w µg/m3 oraz dodatkowo wyrażający jakość powietrza w formie odpowiednich emotikonek.
 • Wbudowany wentylator zapewnia odpowiedni przepływ powietrza przez czujnik.
 • Cena: 319 zł.

Dane techniczne:

 • Zasada pomiaru: Rozproszenie światła lasera
 • Pojemność baterii : 500 mAh
 • Czas pracy: >4 godzin

 

Detektor jakości powietrza A8 PM2.5

Czujnik zanieczyszczeń A8 pozwala w czasie rzeczywistym sprawdzać stężenie niebezpiecznego pyłu, a przy okazji wilgotność powietrza. Urządzenie działa dzięki precyzyjnemu czujnikowi laserowemu, a wyniki są wyświetlane na czytelnym ekranie LED. Czujnik pyłów jest zasilany ładowarką dołączoną w oryginalnym zestawie.

Nie trzeba być ekspertem w zakresie jakości powietrza, żeby trafnie odczytać stopień zanieczyszczenia. Zielone i czerwone wskaźniki w dostateczny sposób alarmują o tym, że warto przyjrzeć się znaczeniu konkretnego wyniku. Certyfikowany czujnik działa w bardzo różnych temperaturach, od około –9 do +50 °C, a więc zarówno zimą, jak i latem możesz skutecznie chronić się przed powietrznymi zagrożeniami.

Zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich. Niewielki rozmiar czujnika (14,1 x 9,4 x 5,5 cm) pozwala umieścić go w dowolnym zakątku pomieszczenia lub nosić przy sobie, na przykład w torebce. Nie czekaj na alarm z mediów. Wyprzedź oficjalne komunikaty własnym pomiarem jakości powietrza i odpowiednio chroń się przed bardzo niebezpiecznymi pyłami PM2.5!

Cechy produktu:

 • Monitoruje na bieżąco wartość pyłu oraz zanieczyszczenia w powietrzu.
 • Wskazuje poziom wilgotności.
 • Posiada wyświetlacz czasu / cyfrowy wyświetlacz LED.
 • Posiada precyzyjny czujnik laserowy.
 • Ładowarka w zestawie.
 • Ma wbudowany akumulator litowy.
 • Cena: 289 zł.

 

Detektor jakości powietrza mini A12 PM2.5

Detektor jakości powietrza Mini A12 PM2,5 automatycznie wykrywa wartość PM2,5 w czasie rzeczywistym i pomaga w monitorowaniu stężenia drobnych cząstek stałych PM2,5 w czasie rzeczywistym. Urządzenie jest niewielkie i przenośne, dlatego możesz je zabrać ze sobą w dowolnym momencie i sprawdzić jakość powietrza w dowolnym miejscu. Ma niewielki rozmiar (78 x 84 x 52 mm), co pozwala umieścić go w dowolnym zakątku pomieszczenia lub nosić przy sobie, na przykład w torebce.

Jak odczytać wyniki? Zielone i czerwone wskaźniki alarmują o tym, że warto przyjrzeć się znaczeniu konkretnego wyniku. Certyfikowany czujnik działa w bardzo różnych temperaturach, od około –9 do +50 °C, a więc zarówno zimą, jak i latem możesz skutecznie chronić się przed powietrznymi zagrożeniami.

Cechy produktu:

 • Monitoruje stan powietrza w czasie rzeczywistym.
 • Posiada wyświetlacz LED.
 • Posiada precyzyjny czujnik laserowy.
 • Ładowarka w zestawie.
 • Cena: 279 zł.

 

Detektor jakości powietrza mini A10 PM2.5

Detektor jakości powietrza Mini A10 PM2,5 automatycznie wykrywa wartość PM2,5 w czasie rzeczywistym i pomaga w monitorowaniu stężenia drobnych cząstek stałych PM2,5 w czasie rzeczywistym. Urządzenie jest niewielkie i przenośne, dlatego możesz je zabrać ze sobą w dowolnym momencie i sprawdzić jakość powietrza w dowolnym miejscu. Zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich z czujnikiem, który swobodnie mieści się w dłoni (posiada wymiary: 78 x 84 x 52 mm). Nie czekaj na alarm z mediów. Wyprzedź oficjalne komunikaty własnym pomiarem jakości powietrza i odpowiednio chroń się przed bardzo niebezpiecznymi pyłami PM2.5!

Cechy produktu:

 • Monitoruje stan powietrza w czasie rzeczywistym.
 • Posiada wyświetlacz LED.
 • Posiada precyzyjny czujnik laserowy.
 • Ładowarka w zestawie.
 • Cena: 269 zł.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze małego czujnika smogu?

Decydując się na małe urządzenie do mierzenia stanu jakości powietrza, dobrze zwrócić uwagę na kilka aspektów:

Badanie w czasie rzeczywistym. Warto wiedzieć, czy urządzenie bada stan powietrza w czasie rzeczywistym, czy też potrzebuje więcej czasu na przeanalizowanie wyniku, co może dać przekłamany wynik, gdyż w międzyczasie jakość powietrza może ulec zmianie.

Precyzja pomiaru. To ważne, uwzględniając, że stężenie pyłów decyduje o naszym bezpieczeństwie. Dlatego lepiej zwrócić uwagę na dokładność pomiaru, zamiast skupiać się na dodatkowych i mniej istotnych opcjach, jak możliwość naładowania smartfona dzięki ekstra funkcji „power bank”.

Waga i rozmiar. Jeśli czujnik smogu ma być rzeczywiście poręczny, zajmować mało miejsca w domu i być wygodny przy noszeniu np. w torebce, plecaku, czy wózku, warto zwrócić uwagę na to, by był lekki (może ważyć kilkadziesiąt gramów), niewielki gabarytowo i z solidną obudową.

Pomiar pyłu PM2.5. Rekomendujemy upewnić się, czy dany czujnik umożliwia pomiar pyłu zawieszonego PM2.5. To właśnie jego stężenie możemy uznać za najważniejszy wyznacznik jakości powietrza. PM2,5 to główny składnik polskiego smogu, a zarazem jedno z największych zagrożeń obecnych w powietrzu.

Pomiar wilgotności. Warto wybrać taki czujnik, który poza pomiarem pyłu PM2.5, mierzy także wilgotność powietrza. W sezonie grzewczym niedostateczne nawilżenie to drugi obok smogu powszechny problem z jakością powietrza wewnątrz budynków.

 

Zakup smogomierza to nie fanaberia. Urządzenie dostarcza rzetelnej wiedzy na temat powietrza, którym oddychamy. Zdając sobie sprawę z ilości dni w roku w Polsce, w jakie normy stężenia pyłu są przekraczane, nietrudno się dziwić, że małe urządzenia pomiarowe stają się stałym wyposażeniem naszych domów i miejsc pracy. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że limity obowiązujące w naszym kraju są przeciętnie dwukrotnie, a czasem nawet trzykrotnie wyższe niż w innych państwach, musimy zadbać o siebie sami. Ze względu na skalę problemu jesteśmy znacznie bardziej narażeni na negatywne skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem niż pozostali Europejczycy. Jesteśmy też o tym najsłabiej informowani. Informuj się sam! Z małym, podręcznym detektorem jakości powietrza.