Infosmog.pl

AirFox – rozproszony system pomiaru jakości powietrza

Wokulskiego 11, 58-100 Świdnica. Polska
+48 74 641 61 00
kontakt@infosmog.pl

infosmog.pl

Czym jest fotosmog i jak na nas wpływa?

Jeśli myślisz, że w Polsce jesteśmy zagrożeni ze strony zatrutego powietrza tylko i wyłącznie zimą,
że smog to zjawisko pojawiające się wraz ze spadającymi temperaturami i patologią emisyjną… niestety jesteś w błędzie. W wielu polskich miastach trucizna ukryta w powietrzu pojawia się również latem. Dowiedz się, czym jest fotosmog, czy jest bardziej niebezpieczny od zimowej niskiej emisji i jak go zwalczać.

 

Los Angeles w Polsce?

Fotosmog to inaczej smog fotochemiczny, smog jasny, biały lub smog typu Los Angeles. Czym tak
właściwie jest? Tak jak „zwykły” smog można go zobaczyć w postaci ciemnej mgły. Jednak w przeciwieństwie do znanego nam smogu pochodzącego z opalania, Los Angeles pojawia się, gdy za naszymi oknami jest ciepło. Można go zaobserwować od czerwca aż do września, kiedy temperatura wynosi powyżej 25 stopni i jest słoneczna pogoda.

Powstaje przez mieszanie się zanieczyszczeń, przede wszystkim spalin, w powietrzu. Zanieczyszczenia te wchodząc w reakcję ze światłem słonecznym powodują powstawanie m.on. trującego gazu nazywanego ozonem. Smog ten najczęściej spotykany jest w pobliżu miast, mających na swoich terenach zakłady o intensywnej produkcji przemysłowej oraz duży ruch uliczny. Jego powstawaniu sprzyja bezwietrzna pogoda. Nad miastem unosi się wówczas warstwa pełna zanieczyszczeń, niebezpieczna mgła mająca wpływ na nasze zdrowie.

 

Gdzie w Polsce mamy trujące Los Angeles?

Warszawa, Kraków, Katowice czy Wrocław. Te lokalizacje nikogo nie powinny dziwić. Wielkie miejskie aglomeracje są w czołówce miejsc narażonych na smog fotochemiczny. Niestety zjawisko można spotkać latem również w dużo mniejszych miejscowościach, takich jak np. Siechnice. Jest to miejscowość leżąca na Dolnym Śląsku. Powierzchnia tego miasta wynosi 15,63 km². Miasto posiada ponad 7 tysięcy mieszkańców. Przez to miasteczko każdego dnia przejeżdżają setki autobusów, busów i aut jadących do Wrocławia i z powrotem. Do tego wszystkiego dochodzą pozostałości po starej, niedziałającej już Hucie Stali Chromowej. Są to wielkie hałdy usypane z popiołów i odpadów produkcyjnych zakładu. Materiał ten zawiera duże ilości metali ciężkich. Przejeżdżając przez to miasteczko w słoneczne dni możemy zobaczyć gołym okiem zadymioną łunę światła.

W podwrocławkich Siechnciach znajdują się również szklarnie, w których dojrzewają pomidory. Mieszkańców Wrocławia oraz regionu może dziwić ogromna, żółta łuna na niebie, widoczna po zachodzie słońca. Można ją dostrzec z kilkudziesięciu kilometrów, między innymi w Trzebnicy, Wrocławiu, a nawet w Opolu. Intensywne oświetlenie siechnickich szklarni tworzy kosmiczny widok. Obiekt emituje światło jak stutysięczne miasto, a łunę widać z odległości 60 kiloemtrów. Nieoficjalnie wiadomo, że miesięczny rachunek za prąd, jaki płaci firma jest kosmicznie wielki, bo sześciocyfrowy! Żółta plama na niebie kosmicznie wpływa też na ekosystem i samopoczucie ludzi.

Fotosmog – czy jest się czego obawiać?

Jasny smog wywołany przez spaliny jest równie niebezpieczny, co ten śmierdzący, pochodzący z kominów i atakujący nas zimą. W jego skład wchodzą pyły, tlenki azotu i czad. Ozon, który powstaje w połączeniu zanieczyszczeń z promieniami słońca jest bardzo niebezpieczny dla człowieka. Przy wysokim stężeniu może naprawdę bardzo negatywnie na nas wpływać. Smog fotochemiczny powoduje:

  • podrażnienie oczu i dróg oddechowych,
  • kaszel,
  • senność,
  • ból głowy,
  • nadciśnienie,
  • obrzęk płuc.

Dodatkowo ozon nie jest trujący tylko dla ludzi. Szkodzi też zwierzętom i roślinom. Uszkadza rośliny, utrudnia ich uprawę i sprzyja pożarom lasów.

 

Jak zwalczyć fotosmog?

Jeśli w ciepły dzień, a nawet w noc zobaczysz nad swoim miastem „czapę”, brunatną mgłę, będziesz już wiedzieć, że jest to smog fotochemiczny z trującymi cząstkami pochodzącymi ze spalin. Tak jak i w przypadku zimowego smogu, w walce z tym letnim pomaga ograniczenie ruchu drogowego. Pomyśl o przesiadce na komunikację miejską lub zabranie ze sobą współpodróżnych, żeby zamiast paru aut na drogę wyjechało jedno. Z pewnością wpływ miałoby również wprowadzenie ostrzejszych norm dotyczących jakości odprowadzanych spalin z silnika oraz dokładniejsze kontrole filtrów w fabrykach. Nie jest to prosta sprawa. Ludzie wciąż nie rozumieją powagi zjawiska smogu.

Pamiętaj! Smog to nie jest tylko zjawisko pojawiające się latem. Sprawdzaj wskaźniki powietrza. Codziennie Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska publikują informacje o jakości powietrza we wszystkich miastach w Polsce. Jakość powietrza możesz też kontrolować samodzielnie. Wystarczy do tego aplikacja mobilna, np. AirFox, która poinformuje cię o stanie powietrza w twojej okolicy.

W dni, w które jakość powietrza jest słaba – unikaj wietrzenia mieszkania. Ogranicz wychodzenie z domu do minimum. Gdy już wychodzisz na zewnątrz, ubierz maseczkę antysmogową. Jeśli możesz zwolnij w mieście lub przesiądź się na komunikację miejską. Zabieraj ze sobą innych podróżnych. Samochód ma zazwyczaj pięć miejsc, nie jedno.

Ostatnia porada – oddychaj przez nos. Nos jest naturalnym filtratorem powietrza. Oddychanie przez nos jest dużo zdrowsze, niż oddychanie ustami.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Więcej INFOSMOGowych wiadomości już wkrótce.