Infosmog.pl

AirFox – rozproszony system pomiaru jakości powietrza

Wokulskiego 11, 58-100 Świdnica. Polska
+48 74 641 61 00
kontakt@infosmog.pl

infosmog.pl

Kiedy smog jest największy?

W jakich porach powietrze jest najbardziej zanieczyszczone? Rano, czy wieczorem, zimą, czy latem? Czy smog widać gołym okiem? Jakimi zmysłami można go rozpoznać? Czy z większym zanieczyszczeniem powietrza mamy do czynienia w dużych miastach, czy może jednak na wsi? Kto najbardziej odpowiada za zatruwanie powietrza: przemysł, transport czy gospodarstwa domowe?

 

Smog – zimą czy latem? Rano czy wieczorem?

Nie jest tajemnicą, że co jesień zaczyna się problem smogu. Wzrasta przez całą zimę aż do wiosny. Największy smog zaczyna się już w październiku i trwa zazwyczaj aż do końca maja. Dodatkowo notuje się, że najbardziej zanieczyszczone powietrze mamy wieczorami. Ale dlaczego akurat wtedy? Stężenia pyłów są sterowane głównie meteorologią, czyli jeśli za naszymi oknami panuje zimna temperatura, powoduje to silniejszą emisję zanieczyszczeń.

Można też zaobserwować tak zwaną inwersje temperatur. Czyli momenty kiedy temperatura przy powierzchni gruntu jest niższa niż temperatura w wyższych warstwach atmosfery. Mroźna i bezwietrzna aura bardzo sprzyja powstawaniu smogu. Wynika z tego brak mieszania pionowego powietrza, prościej mówiąc wszystko co wyprodukujemy przy warstwie przyziemnej, tam też zostanie, nie wymiesza się z resztą powietrza. Takie sytuacje można zaobserwować właśnie po zachodzie słońca. Co ciekawe w bezchmurne noce, zanieczyszczeń jest najwięcej, ponieważ ciepło z powierzchni ziemi ucieka dużo szybciej, niż w te kiedy chmury go nie przepuszczają. Temperatura warstwy przy ziemi dużo szybciej wtedy się schładza. Więc kiedy niebo wydaje się nam „czyste”. Mimo to może okazać się dużo bardziej zanieczyszczone niż w pochmurne dni i noce. Więc gdy widzimy bezchmurne niebo w zimny wieczór lepiej nie wychodzić z domu na długie spacery. Możemy wtedy spodziewać się dużego smogu.

Czy to oznacza, że porankami smogu nie ma? Oczywiście, że jest. Rano pozostaje smog z całej nocy, jednak kiedy w ciągu dnia wychodzi słońce i robi się znacznie cieplej, możemy zaobserwować duży wzrost jakości powietrza. Drugim czynnikiem, który może spowodować szybki spadek smogu jest też wiatr.

Po czym jeszcze możemy poznać występowanie smogu?

Zazwyczaj wraz ze smogiem występuje mgła, która składa się z drobnego pyłu oraz związków chemicznych. Mgła smogowa ogranicza widoczność w dodatku ma bardzo nieprzyjemny zapach, wręcz duszący. Pamiętajmy, że w dni wysokiego smogu lepiej nie wychodzić z domów, lub ograniczyć wyjścia na ile to możliwe.

Jeśli musimy wyjść na zewnątrz warto zaopatrzyć się w specjalne maski antysmogowe. Nawet te najsłabsze maski bawełniane są w stanie zatrzymać 20% zanieczyszczeń wpadających do naszych płuc wraz z powietrzem. Warto o nich pamiętać ponieważ smog może spowodować bardzo wiele chorób np. raka płuc, problemy układu krążeniowego i nerwowego, spowodować bezpłodność oraz źle wpływają na rozwijający się płód. Smog również może skrócić nasze życie o ponad rok.

 

Jak powstaje smog?

Wiemy już, że zjawisku występowania smogu sprzyja zimne powietrze oraz brak wiatru, ale czy to wszystkie symptomy? Działalność człowieka niestety ma tu największy wpływ. Często na pierwszą myśl o wpływie człowieka na zanieczyszczenie powietrza przychodzą nam wielkie fabryki z dużymi kominami, z których wydobywa się ciemny dym. Na szczęście często to, co widzimy to zwykła para wodna, a dużo większe znaczenie ma każda pojedyncza osoba, niż wielkie fabryki i branża przemysłowa. Energetyka jak i przemysł oczywiście są jednym ze źródeł zamieszczenia powietrza, lecz nie głównym z nich, jest to naprawdę niewielki procent.

Dużo większe znaczenie w zanieczyszczaniu powietrza ma ruch uliczny i emisja komunikacyjna. Coraz więcej osób posiada swoje osobiste samochody. Zamiast wybrać tańsze środki transportu, wybieramy komfort, czyli nasz własny samochód. Komfort wiąże się również z tym, że zazwyczaj podróżujemy samotnie, realizując swój osobisty plan podróży. To wszystko powoduje, że aut na drogach jest coraz więcej i więcej. Wydzielają one nieco ponad 25% zanieczyszczeń w powietrzu. Fabryki zaś około 7%. Warto więc zastanowić się nad zmienieniem środku transportu dla dobra nas wszystkich, lub chociaż nie podróżować w pojedynkę. Nie zapominajmy, że większość samochodów ma 5 miejsc, nie jedno. Fabryki, samochody, wciąż mamy około nie całe 40% zanieczyszczeń. Gdzie jest reszta?

Za resztę odpowiadają gospodarstwa domowe. Ogrzewając nasze domy (głównie domki jednorodzinne) drewnem i węglem w starych piecach, kotłach i kominach wydzielamy najwięcej szkodliwych substancji dostających się do atmosfery.

Nie zawsze smog to problem tylko dużych miast, bardzo często pojawia się on w małych miasteczkach a nawet wsiach. Warto dowiedzieć się, jak możemy zmienić sposób grzania naszego domu oraz o wielu dotacjach i dofinansowaniach, które mogą nas wspomóc w wymianie źródeł ciepła na bardziej ekonomiczny.


Pamiętajmy, że smog jest bardzo niebezpieczny, każda osoba jest w stanie zmniejszyć jego produkcję. Monitorujcie stan powietrza każdego dnia, a w dni największego zanieczyszczenia ubierajcie maski antysmogowe, lub jeśli możecie nie wychodźcie z domów. Warto też sprawdzić, jak skorzystać z dofinansowania i rządowego programu Czyste Powietrze, by otrzymać środki na termomodernizację domu oraz wymianę starego i niskosprawnego kotła na węgiel na nowoczesny kocioł na paliwo stałe.