Infosmog.pl

AirFox – rozproszony system pomiaru jakości powietrza

Wokulskiego 11, 58-100 Świdnica. Polska
+48 74 641 61 00
kontakt@infosmog.pl

infosmog.pl

5 sposobów na walkę ze smogiem

Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstaje podczas wymieszania się spalin i dymu z powietrzem. Jest toksyczny i trujący. Niestety z roku na rok notuje się jego znaczny wzrost. Czy można z nim walczyć? Można – sposobem! Poznaj pięć najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na walkę ze smogiem.

 

1. Wymień system grzewczy

Najbardziej korzystnym dla środowiska sposobem walki ze smogiem jest wymiana przestarzałych nieefektywnych systemów grzewczych w naszych domach. W wielu regionach Polski trwa proces obowiązkowej wymiany szkodliwych kotłów. Sprawdź, czym możesz zastąpić trującego „kopciucha”.

Szansą są programy dotacyjne. Jednym z nich jest Program Czyste Powietrze. Jego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Wysokość dotacji może wynieść nawet do 90% kosztów związanych z wymianą (jest to uzależnione od średniej zarobków na osobę w gospodarstwie domowym). Jak sfinansować pozostałe 10%? Na rynku dostępnych jest wiele niskoprocentowych programów pożyczek bankowych, np. Pożyczka Czyste Powietrze.

Warto skorzystać z takiej pomocy, ponieważ skorzysta na tym nie tylko nasza atmosfera, ale ostatecznie my sami i kolejne pokolenia. Dodatkowo dzięki wprowadzonej w styczniu 2019 roku uldze podatkowej, możesz odliczyć od podatku koszty materiałów potrzebnych do ocieplenia domu oraz koszty montażu nowego źródła ciepła. Informacje na ten temat uzyskasz w lokalnym Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

2. Dociepl swój dom

Nie do końca oczywistą przyczyną powstawania smogu oraz niskiej emisji jest uciekanie ciepła z budynków. Niedocieplone domy musimy dodatkowo ogrzewać, co wiąże się z podwójnym a czasem nawet z potrójnym zużyciem materiałów grzewczych. Możesz zmniejszyć zużycia ilości węgla i gazu nawet o 70%. Wystarczy, że ocieplisz ściany zewnętrzne i dach np. wełną mineralną. W ten sposób możesz zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie średnio o 4500 zł rocznie. Tak samo okna, jak nieogrzany dach czy ściany, często wypuszczają ciepło z naszego domu. Wymiana lub ocieplenie poprawi komfort grzewczy budynku.

Ograniczając straty ciepła, nie musimy już tak dużo grzać w domu. Dzięki temu nie emitujemy tak wiele
szkodliwych substancji do atmosfery.

3. Ogranicz jazdę samochodem

Czy wiesz, że sam transport wpływa na poziom smogu aż w 5,5%? Ograniczone korzystanie z auta to prawdopodobnie najprostszy i najtańszy sposób ograniczenia poziomu smogu. Przywykliśmy do wygodnego trybu życia, często przekręcamy kluczyk w stacyjce, żeby pokonać nawet najmniejszą odległość. Zamiast wsiadania za kierownicę, warto zastanowić się, czy nie lepszy byłby spacer, przejażdżka rowerem, komunikacją miejską a może nawet elektryczną hulajnogą?

Jeśli jesteś zmuszony pokonać odległość samochodem, rozważ czy przy okazji nie możesz zabrać ze sobą kogoś jeszcze. A może to ty mógłbyś zostać pasażerem i wpłynąć na zmniejszenie szkodliwej emisji komunikacyjnej. Pamiętajmy, że w samochodzie mamy aż 5 miejsc. Warto z tego skorzystać, zamiast pokonywać jedną trasę w pojedynkę na kilka samochodów, zamiast w grupie  jednym.

4. Otocz się naturalnymi oczyszczaczami powietrza

Najskuteczniejszą „bronią” w oczyszczaniu powietrza z wszelkich toksyn są… drzewa. Jeśli masz możliwości – posadź drzewo w swojej okolicy, ponieważ działa na smog jak filtr. Warto też posiadać w swoim domu rośliny doniczkowe. Będą one odfiltrowywać z powietrza to, co może wpłynąć na nas negatywnie. Poprzez liście i korzenie wchłaniają gazy. Jest 18 roślin, które efektywnie oczyszczają powietrze w domu. Poznaj tych roślinnych pomocników do walki ze smogiem.

5. (Z)mierz się ze smogiem sam!

Bardzo ważne, szczególnie zimą jest monitorowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza. Jeśli jest
ono wysokie, ogranicz na ile to możliwe, wychodzenie z domu. Pamiętaj też o stosowaniu maseczek
antysmogowych, w sytuacjach kiedy jesteś zmuszony wyjść na „świeże” powietrze.

Chcesz mieć zawsze dostęp do informacji o poziomach szkodliwych substancji? Sprawdź naszą aplikację mobilną AirFox . Pobierz ją bezpłatnie ze Sklepu Play lub ApStore. Monitoruj własnym smartfonem poziom jakości powietrza i zalecenia z nim związane. Zmierz się ze smogiem!